2017’deki 9 Stratejik Teknoloji Eğilimi

Günümüzde stratejik teknoloji yeniliklerin hızı her zamankinden daha fazla. Sadece birkaç yıl önce, bulut teknolojileri en son teknoloji olarak kabul ediliyordu. Bulut teknolojileri günümüzde sağlam ve olgun bir platform ve iş, sağlık, araştırma ve birbiriyle bağlantılı dünyada yeni paradigmalar yaratıyor ve ihtiyaç dahilinde ilerliyor. Peki tüm bu gelişmeler dahilinde 2017 yılı için ne gibi teknolojik eğilimler bekleyebiliriz?

Önde gelen araştırma şirketlerinden olan Gartner geçtiğimiz günlerde 2017’de çoğu kuruluş için stratejik olan ve gittikçe daha da gelişecek en iyi teknoloji eğilimlerini belirledi.

1-) Yapay Zeka ve İleri Makine Öğrenimi

AI yapay zeka

Yapay zeka (AI) ve gelişmiş makine öğrenimi (ML) birçok teknolojiden ve tekniğin birleşmesinden oluşur(deep learning, neural networks, natural-language processing [NLP]). Günümüzde teknoloji, geleneksel kural temelli algoritmaların ötesine geçerek anlayan, öğrenen, tahmin eden, uyarlayan ve potansiyel olarak özerk çalışan sistemleri yaratmak için ilerlemektedir. Akıllı makinelerin “akıllı” görünmesini sağlayan şey de budur.

Uygulamalı yapay zeka(AI) ve gelişmiş makine öğrenimi, fiziksel cihazlar (robotlar, otonom araçlar, tüketici elektroniği) ile birlikte uygulamalar ve hizmetler (sanal kişisel asistanlar [VPAs], akıllı danışmanlar) de dahil olmak üzere bir dizi akıllı uygulama ürünlerinin çıkmasına neden oldu.

2-) Akıllı Cihazlar

smart devices

Akıllı cihazlar, gelişmiş makine davranışlarını insanlara sunmak ve çevreleriyle daha doğal etkileşim kurmak için yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan fiziksel şeyleri ifade eder. Uçaklar, otonom araçlar ve akıllı cihazlar gibi akıllı cihazların çevreye nüfuz etmesiyle birlikte, bağımsız akıllı cihazlardan işbirlikçi akıllı cihazlara geçiş bekleniyor.

 

3-) Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

artirilmis gerceklik

Sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojiler, bireylerin birbirleriyle ve yazılım sistemleri ile etkileşim kurma biçimini değiştiriyor. VR ve AR teknolojileri, kullanıcıya gelen bilgi akışını düzenleyebilen daha kişiselleştirilmiş uygulamalar ve hizmetler sunabilmek adına daha kesintisiz bir cihaz sistemi oluşturmak için dijital ağ ile birleşecek. Birden fazla teknoloji(mobil, giyilebilir, nesnelerin interneti(IoT) ve sensör) kullanılarak içerik bakımından daha zengin ortamlar yaratılacak.

 

4-) Dijital İkiz

dijital ikiz

Dijital ikiz, var olan durumu anlamak, değişikliklere cevap vermek, işlemleri geliştirmek ve değer katmak için sensör verilerine dayanan fiziksel bir cihaz veya sistemin dinamik bir yazılım modelidir.

 

 

Dijital ikizler meta verilerden (ör., Sınıflandırma, kompozisyon ve yapı), koşullar veya durumun (ör. Yer ve sıcaklık), olay verisinin (ör. Zaman serileri) ve analitiklerin (ör. Algoritmalar ve kurallar) birleşimini içerir.

Üç ila beş yıl içinde, dijital ikizler yüz milyonlarca şeyi temsil edecek. Kuruluşlar, ekipman hizmetini proaktif olarak onarmak ve planlamak, imalat süreçlerini planlamak, fabrikaları çalıştırmak, ekipman arızasını tahmin etmek veya operasyonel verimliliği artırmak için dijital ikizleri kullanacak ve gelişmiş ürün geliştirmeyi gerçekleştireceklerdir. Bu nedenle dijital ikizler, yetenekli bireylerin ve geleneksel izleme cihazlarının ve kontrollerinin (örneğin, basınç göstergeleri, basınç valfleri) kombinasyonu için önemli hale gelecektir.

5-)  Blockchain ve Distributed Ledger (Dağıtık Hesap Defteri)

blockchain

Blockchain, değer değişim işlemlerinin (bit eşleştirmesinde veya diğer belirteçlerde) bloklara sıralı olarak gruplandığı dağıtılmış bir defter türündedir. Her blok bir önceki bloğa zincirlenir ve kriptografik güven ve güvence mekanizmaları kullanılarak bir eşler arası ağa kaydedilir. Blockchain ve dağıtık hesap defteri konseptleri, endüstri işletim modellerini değiştirme sözü tuttuğu için gündeme geliyor. Dağıtılan defterler potansiyel olarak dönüşebilir seviyede ancak çoğu inisiyatif hala alfa veya beta test aşamasında.

6-) Konuşabilen Sistemler

konusabilen sistemler

Konuşma arayüzleri için odak noktası, chatbot’lar ve mikrofon ile etkinleştirilmiş cihazlar (ör. Hoparlörler, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, otomobiller) üzerinde odaklanmaktadır. Bununla birlikte, insanların uygulamalara ve bilgilere erişmek veya insanlar, sosyal topluluklar, hükümetler ve işletmelerle etkileşimde bulunmak için kullandıkları uç noktaları kapsar. Cihaz ağı, insanların etkileşimde bulunabileceği uç noktaların tümünü kapsayacak şekilde geleneksel masaüstü bilgisayarın ve çoklu cihazların ötesine geçiyor. Cihaz ağı geliştikçe, bağlantı modelleri genişleyecek ve cihazlar arasında daha fazla kooperatif etkileşimi ortaya çıkacak ve böylece sürekli yeni bir dijital deneyim için temel oluşturacak.

7-) Mesh Uygulamalar ve Servis Mimarisi

mesh uygulamalar

Mesh uygulamalar ve servis mimarisinde (MASA), mobil uygulamalar, web uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve IoT uygulamaları, kullanıcıların “uygulama” olarak gördükleri şeyleri oluşturmak için geniş bir arka plan hizmetleri ağına bağlanır. Mimari, servislerin kompozisyonu ve yeniden kullanımı ile çeviklik ve ölçeklenebilirlik talebini dengeleyerek hizmetleri bir araya getirir ve API’leri çok seviyeli ve örgütsel sınırlar boyunca ortaya koyar. MASA, kullanıcıların dijital ağdaki hedef noktalar (ör. Masaüstü, akıllı telefon, otomobiller) için ve ayrıca bu farklı kanallar arasında geçiş yaptıklarında sürekli bir deneyim elde etmelerini sağlar.

8- ) Dijital Teknoloji Platformları

dijital teknoloji platform

Dijital teknoloji platformları, dijital bir iş için temel yapı taşlarını sağlar. Dijital bir işletme haline gelmek için kritik öneme sahiptir. Dijital ticaretin yeni yetenekleri ve iş modellerini (bilgi sistemleri, müşteri deneyimi, analitik ve istihbarat, IoT ve iş ekosistemleri) olanaklı kılmak için beş ana nokta vardır. Her organizasyon, bu beş dijital teknoloji platformunun bir karışımını bulacaktır. Platformlar dijital bir iş için temel yapı taşlarını sağlar ve dijital bir iş haline gelmek için kritik bir olanaktır.

9-) Uyarlamalı Güvenlik Mimarisi

siber guvenlik

Akıllı dijital ağlar ve ilgili dijital teknoloji platformları ve uygulama mimarileri, güvenlik için gittikçe daha karmaşık bir dünya yaratıyor. Bu bağlamda, Kullanıcı ve cihaz davranışı izlenmesi, IOT senaryolarında özellikle gerekli olan kritik bir ektir. IoT tarafı yeni güvenlik açığı yaratan birçok BT güvenlik uzmanı için yeni bir sınırdır ve genellikle IoT platform çabalarına dahil edilmesi gereken yeni iyileştirme araçları ve işlemleri gerektirir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.