Face ID İle İlgili Tüm Soru ve Cevaplar

Dün yayımlamış olduğum Face ID’nin çalışma prensibini anlatan teknik yazının ardından bugünde Face ID ile ilgili akıllarda ki soru işaretlerini derleyip paylaşıyorum. Umarım faydalı olur. 🙂
 • Artık İmaj Değiştirmeye Karar Verdiniz  Ve Gözlük Takmaya, Sakal Bırakmaya, Şapka Ya Da Piercing Takmaya Karar Verdiniz Peki Böyle Bir Durumda Ne Olacak?

– Face ID, 30.000 kızılötesi nokta tarayıcı kullanıyor ve daha sonra Face ID Teknik Anlatım konulu yazıda bahsettiğimiz gibi nöral motor üzerinden yorumlanıyor. Sistem sadece hızlı bir görüntü taraması yapmıyor yani örnek olarak fotoğraflar da ki bir şekli baz almıyor çok daha derin yüz hatlarını inceliyor. Burada bir yapay zeka da söz konusu.Şöyle ki, zaman içindeki yüz değişikliklerine uyum sağlıyor bu sistem. Yüzünüzü öğrenebiliyor. Gözlük takmaya (güneş gözlüğü dahil) başlarsanız veya saçınızı keserseniz bunu algılayabiliyor ve yüzünü tanımlayabiliyor. Kilo alırsanız veya kaybederseniz veya yaşlandıysanız yine de sizin olduğunuzu bilecek bir yapıya sahip.

 • Apple, Face ID Diagnostics’e Kayıt Olmadıkça Yüz Bilgilerini Kullanamaz.

–  Ayarlarda (örneğin Applecare için) Face ID Diagnostics’in onayını talep ederseniz, fotoğrafların Apple’a yüklenebilmesi için izin vermiş sayılırsınız. – ancak fotoğraflar, kullanıcıya yüklenmeden önce gösterilir.

 • Yüz Verileri Nerede Saklanacak? Hacker’lar Görüntüleri Elde Edebilirler Mi?

face idVeriler cihazın Güvenli Enclave çipinde saklanıyor ve sadece o bölümde bulunabilecek. Apple, yüzümüze ait verilerin, şifrelenmiş veriler olduğunu ve cihazdan asla çıkarılamayacağını iddia ediyor ve hatta Face ID verilerinin bir yedeklenme ile cihazdan ayrılamayacağını ve asla iCloud’a veya başka hiçbir yere yedeklenemeyeceğni söylüyor.

 

 

 • Yoğun Makyaj Yaparsam Yine de Beni Tanıyabilecek mi ?

– Biraz ya da çok makyaj yapıyorsanız ya da sabah uyandığınızda tamamen farklı bir kişiye dönüşüyorsanız 🙂  yine de yüzünüzün yapısını algılayacaktır. Bu durum makyajı değiştirip değiştirmediğinizle alakalı değildir.

 • Touch ID Kullanan Tüm Uygulamalar Veya Şifreler Otomatik Olarak Face ID Yetkilendirmesine Geçebilir

– Bu şu anlama geliyor, artık touch ID ile açılan uygulamalar ya da şifreler benzer durumda hareket ederek Face ID kullanarak açılacak.

 • Yüzünüzü Etkileyen Bir Sağlık Sorunu Yaşadığınızda Ne Yapmalısınız?

– Burda işler biraz değişiyor çünkü bu oldukça ciddi bir konu. Bir kaza nedeniyle şişme veya şekil bozukluğu gibi bazı yüz değişikliği sorunları yaşarsanız veya yüzünüzün yapısı yüz yenilemesi nedeniyle değişirse yüzünüzü yeni bir Yüz Kimliği tanımlaması için yeniden taramanız gerekecek.

 • Third-Party Uygulamalar Face ID’yi kullanabilecek mi?

– Evet. Third-Party uygulamaları, kimlik doğrulama için Face ID’yi kullanabilecekler. Ancak bu durum, uygulamaların yüzünüzün verilerini alabileceği anlamına gelmiyor. Face ID, yalnızca Third-Party uygulamalarıyla kimlik denetiminin sağlanıp sağlanmadığı verisini paylaşacak.

 • Apple’a Sorulan Sorular O Kadar Çeşitli ki Bunların Arasında Peki Tutuklanırsam Ne Olacak? Sorusu Dahi Var…

face idPeki tutuklanırsam ve bir polis telefonunuzu yüzünüzer tutarsa ​​ne olacak? Burada farklı bir konu devreye giriyor örneğin Amerika’da Yüksek Mahkeme 2014’te, polisin tutuklama olayında telefonunuzu aramak istemeleri durumunda polisin savcılıktan bir emir almak zorunda olduğuna karar verdi. Tabii bu durum Türkiye’de de benzer şekilde kanuni olarak savcılık iznine dayandırılabilir mi? Pek sanmıyorum.

 • Face ID, İkizleriyle Nasıl Çalışır?

– İzlediğim videolarda ve apple demosunda gördüğüm kadarıyla sistem burda çok etkin bir şekilde çalışamıyor. Apple Face ID demosunda, “ikiziniz” varsa ya da bir hayli benzeyen bir yakınınız, Face ID yerine sadece şifre kullanmanız gerektiğini belirtiyor.

 • Birden Fazla Kişi Face ID İle Yüzlerini Kaydedebilir Mi?

– Sizin haricinizde ki bir kişi iPhone’da Face ID’yi kullanamaz. Sadece bir yüzü kaydeder. Başka birinin iPhone X’e erişmesine izin vermek isterseniz, onlara yalnızca şifrenizi vermeniz gerekiyor.

 • Farklı Renge Sahip İnsanlarda Nasıl Çalışacak?

– Bu soruyla alakalı araştırmalarım ve izlediğim videolarda gördüğüm gerçekten ne kadar iyi çalıştığını tam anlamıyla bilemiyoruz. Bununla birlikte Apple, video gösterisine farklı renklere sahip insanları da dahil etti; bu nedenle, sadece beyaza özgü özelliklerin değil, farklı yüz özelliklerinin de dikkate alındığını bize bildirmeye çalışıyor. Ancak söylediğim gibi bunun işe yarayıp yaramayacağını pratikte göreceğiz.

BONUS 🙂

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.