Clips: Apple’ın Yeni Video Düzenleme Uygulaması

Clips By Apple

Apple (beklenmedik şekilde) Clips adlı yeni bir sosyal kamera uygulaması ile video düzenleme ve paylaşma konusuna el attı. Prisma benzeri video filtreleri ve patlayıcı emojileri eğlenceli görünse de Ping’i hatırlayanlar bilecektir, Apple sosyal yazılımlar oluşturma konusunda iyi bir sicile sahip değil.

Apple’ın yeni mobil video uygulaması olan Clips’i Snapchat ve Instagramla paylaşım yapmak için denemek isteyebilirsiniz. Gelecek ay App Store’da yayınlanacak olan uygulamayı test ettiğinizde içerisinde, yeni video filtreleri, çıkartmaları ve video snippet’lerini yakalamayı, düzenlemeyi ve paylaşmayı kolaylaştıran bas-kayıt butonuyla karşılaşacaksınız. Ancak kullanıcı arayüzüne bakıldığında üzülerek söylemem gerekiyor ki, Clips, Snapchat klonu gibi duruyor.

Bu arada Clips’in bir sosyal platform değil bir araç yani video düzenleyici olduğunu unutmamak gerekiyor. Clips, videolarınız da ki kişileri belirlemek için yüz tanıma yöntemini kullanır ve paylaşım yaparken videolarda ki kullanıcıların paylaşmalarını önerir. Ancak, aslında uygulamayı diğerlerinden ayıran şey, Apple’ın Canlı Başlıklar dediği bir özelliktir. Bu özellik, konuşulan sözcüklerinizi ekran metnine dönüştürür. Ayrıca Apple, Clips ile bir adım daha ileri gidiyor: Apple, metni sesiniz ile senkronize ettiğini iddia ediyor. Eğer bu söylenenler doğruysa, alt yazı içerikli sosyal videolar için en kolay yöntem olacaktır.

Clips, videolara not eklemeyi her zamankinden daha kolay hale getirdiğini vaat ediyor. Kullanıcılar videoları daha efektif hale getirebilir ve farklı yazı ve sunum biçimleri arasından seçim yapabilirler (basit bir metin yer paylaşımı veya bir konuşma balonu kullanma gibi) ve altyazıları noktalama işaretleriyle ve emoji ile de düzenleyebilirler.Sonuç olarak, Snapchat’in öncüsü olduğu ve bu sayede bir akım haline gelen “video paylaşım” trendi yükselmeye devam ediyor. Clips, altyazıları daha basit, daha sezgisel, hatta biraz eğlenceli hale getireceğini taahhüt eden bir araç. Mevcuttaki video düzenleme uygulamalarına bakıldığında Clips ile gelen özellikler azımsanamayacak seviyede son kullanıcıya üretkenlik kazandırabileceğinden küçük özelliklerin bir araya getirilmesi olarak değerlendirilmemeli. Canlı başlıkların kullanımı gerçekten kullanıcı dostu olursa, Clips çok başarılı olabilir. Yakında, Snapchat ve Instagram’da Apple’ın uygulaması ile düzenlenen bir çok videoyu görebiliriz.

Apple’ın resmi sitesinden uygulamanın özellikleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.