Jack Dorsey’nin Telefonunda Kullandığı Uygulamalar

Geçen hafta yabancı bir internet kaynağına Jack Dorsey’nin iPhone marka telefonuna ait ekran görüntüsü düştü. Tabii konu Twitter & Square CEO su Jack Dorsey olunca insanlar baya merak etmiş acaba o hangi uygulamaları kullanıyor? Neleri takip ediyor? diye. Bu görüntünün sosyal mühendislik teknikleri ile elde edilmiş olması da ilgimi bir kat daha arttırdı. Ancak şu an o konuya girmeyip uygulamalar hakkında yazacağım. Ufak bir bilgi olsun diye de aşağıda sosyal mühendislik hakkında düşüncelerimi not olarak paylaşıyorum;

Sosyal Mühendislik Nedir?
Sosyal Mühendislik ilk duyduğunuzda pozitif ve sosyal çevre ile alakalı bir mühendislik dalı olarak görünse de biraz araştırılınca aslında çok daha ileri boyutta iletişim becerilerinin sergilendiği ve iletişimde bulunulan kişiyi olumlu ya da olumsuz manada manipüle edebilecek seviyede teknik ve taktiklerin bir araya getirildiği bir anlayış olduğunu görebiliriz. Çoğu güvenlik firması olası tehlikelere karşı sosyal mühendisler tarafından denetlenmektedir. Dolayısı ile nasıl beyaz şapkalı hacker’lar var ise yine beyaz şapkalı sosyal mühendisler de mevcuttur. Ama sayısı ve Türkiye’de ki geçmiş tecrübeler baz alındığında beyaz şapkalı sosyal mühendislerin sayısı yok denecek kadar azdır.

İlk olarak, Jack sadece Twitter çalışanlarının kullandığı koyu mavi Twitter uygulamasını kullanıyor ve varsayılan Notes uygulamasına ve Spotify’a özel alt çubuk yerleşimine eklemiş. Ayrıca, iMessage ve Podcast’ler haricinde çoğu uygulamada bildirimlerin kapalı olduğunu görüyoruz.

Kullandığı Uygulamalar;

  • Snapchat’i belirgin şekilde görebiliyoruz. (Facebook veya Instagram yüklenmemiş -_- )
  • Caviar’ın yanında Square Cash’in yine çalışanların kullandığı bir sürümünü görüyoruz. (Square tarafından satın alındı)
  • Lyft, Uber’in üzerinde
  • Duolingo ! (Jack yeni bir dil öğreniyor 🙂 )
  • ITunes U + iBooks ekranın sağında yer alıyor.
  • Default iPhone uygulamaları: Posta, Hava Durumu, Takvim ve Apple Haritalar!

Jack’in ayrıca, Apple ve Google’ın ofis alternatifleri, Hangouts ve iCloud Drive paketini içeren bir klasörü var. Ayrıca Apple’ın varsayılan Sağlık ve Etkinlik izleme’yi içeren bir sağlık klasörü bulunuyor.

 

Jack Dorsey Kimdir?

Twitter ve Square’in kurucusu olan Amerikalı yazılım mimarı ve iş adamı Jack Dorsey 19 Kasım 1976’da Fairmont City, Illinois Amerika’da doğdu. Dorsey 13 yaşına kadar St Louis Missouri’de büyüdü.Bishop Dubourg Lisesine gitti ve daha sonra Missouri University of Science and Technology Üniversitesi’nde okudu.

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.