NeuraLink: Elon Musk, Beyinleri Bilgisayara Bağlamak İçin Şirket Kurdu

Elon Musk’ı Tanıyalım (:

elon musk tesla spacexNeuraLink konusuna girmeden ilk olarak 21. Yüzyılın yeni dehası Elon Musk’ı tanımayanlar için kısa bir bilgilendirmeyle başlamak istiyorum. Böylelikle fütüristik açıdan yakın gelecekte neler göreceğimiz konusunda fikir edinmiş olacak ve bu teknolojilere öncülük yapan ismi tanımış olacağız. Hatta şöyle büyük büyük yazayım ki akılda yer edinsin Elon Musk, uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in CEO’su, elektrikli araba üreticisi olan Tesla Motors’un baş ürün mimarı, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity’nin başkanı ve internet üzerinden çalışan online ödeme sistemi PayPal’ın kurucu ortağıdır.

Elon Musk, aynı zamanda Hyperloop olarak bilinen yüksek hızlı bir ulaşım sisteminin geliştirilmesinde görev yapıyor ve dünyamızı değiştirebilecek projelere yatırım yapıyor. O sadece bir girişimci değil, aynı zamanda mucit, yenilikçi ve mühendisdir. Elon Musk, PayPal, SpaceX ve Tesla Motors ile pazar payı 1 milyar doları aşan üç şirket yaratmayı başaran Silikon Vadisi’ndeki ikinci girişimci oldu (birincisi James H. Clark idi).

Elon Musk kendini uzaya ve alternatif enerji teknolojilerine adamıştır. Yaptığı tüm işlerde farklı kurallara göre oynuyor bunu da başarıyla gerçekleştiriyor ve internetteki bilgilere göre haftada 80-100 saat çalışıyor. Elon Musk’ı tanıdıktan sonra yeni projesi olan NeuraLink’ten bahsedebiliriz.

NeuraLink

Wall Street Journal’s da çıkan habere göre Elon Musk, insan beynini bilgisayarlarla ilişkilendirmeye amaçlayan bir şirket kurdu. Haberde yer alan bilgilere göre, insanların fiziksel bir arayüze girmeden doğrudan makine ile iletişim kurmalarını sağlayan “neural lace(sinirsel bağ)” teknolojisi geliştirmiş.

Açıklanan raporda, geliştirilen teknoloji sayesinde sinirsel bağ ile elektronlar beynin içine yerleştirilebilecek ve bu sayede insanlar kendi düşüncelerini bilgisayara indirebilecek veya bilgisayarlarından tekrar beyinlerine yükleyebilecekler. ( Yok artık seslerini duyar gibiyim ama durum bu 🙂 ) Ürün, insanoğlunun daha yüksek bilişsel işlev seviyelerine ulaşmasını sağlamak istiyor. Tabii Musk, 2016 yılındaki Vox Media’nın Kod Konferansı’nda yaptığı konuşmada bu ürünle ilgili potansiyel bir kaç cümle söylemişti ancak bu kadar hızlı aksiyon alınacağını kimse hayal etmiyordu. O zaman yaptığı açıklamada, Insanların makinelerle simbiyoz yapmalarına izin vereceklerini söylemişti.

2015 yılında kurduğu kâr amacı gütmeyen yapay zeka kuruluşu OpenAI(Open Artificial intelligence) aracılığıyla yapay zeka için güvenlik standartları oluşturmaya çalışıyor. OpenAI’ın misyonu, “dijital istihbaratın, insanlığa bir bütün olarak en çok yararı sağlayacak şekilde ilerletilmesi” olarak belirtiliyor ancak bu durum hiçte kolay bir yapay zeka iyileştirmesi olarak görünmüyor.

Haberde yer alan bilgiye göre Neuralink’in ilk ürünleri, epilepsi veya majör depresyon gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için implantların geliştirileceği yönünde.

Bu yazıyı yazarken yaptığım araştırmalarda Musk’ın bir başka proje içinde çalışmalara başladığını öğrendim(Adam Durmuyor!). “Boring Company” isimli bir şirket kurma hazırlığı içinde olduğu ve o projenin amacı ise trafiği azaltmak için yer altı tünel ağının kurulması.

 

Kaynaklar: WSJ, TechCrunch, Business Insider

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.