Amazon Cash ile Artık Alışveriş Yapmak İçin Kredi Kartına İhtiyaç Yok

Öncelikle hemen açıklayayım Amazon Cash yazısının Türkiye’de yaşayan Amazon kullanıcıları için herhangi bir önemi yok. Tek amacım Amazon’un operasyonel süreçlerini hangi noktaya taşıdığını göstermek ve ülkemizde faaliyet gösteren eticaret firmaları için bir fikir kazandırmak. Bu yüzden sıradan Amazon müşterisiyseniz bu yazının devamını okumanıza gerek yok (:

〉 AMAZON CASH 〈

Yenilikçi eticaret ekosisteminin öncü şirketi Amazon, Amazon Cash adlı yeni bir hizmeti devreye aldı. TechCrunch tarafından belirtildiği üzere, Amazon Cash, kredi veya bankamatik kartı olmayan müşterilerin popüler internet perakendecisi üzerinden alışveriş yapabilmelerini daha kolay hale getirmek için hazırlandı.

Hizmeti kullanmak için müşteriler, Amazon’un sitesinden ya da uygulamaları üzerinden kendisine atanan kişisel barkodu aldıktan sonra Amazon mağazalarına gidip kasiyere kişisel barkodlarını gösterir ve daha sonrasında nakit olarak hesaplarına tek seferde 15 – 500 dolar arasında para yatırabilirler.

Amazon Cash’i kullanmak için herhangi bir ücret ödemeye gerekte yokmuş ve şirkete göre, tüm büyük şehirlerde 10.000’in üzerinde yerde satışa sunulacak.

Amazon Cash, PayPal’ın 7-Eleven, CVS, Family Dollar ve Rite Aid (RAD) gibi perakendecilerle çalışan My Cash Card’ına benzer özellikleri ile dikkat çekiyor. Banka veya kredi kartlarına erişimi olmayan müşterilere daha iyi hitap etmesi için önemli bir hamle – 2015 FDIC raporuna göre – ülkenin neredeyse yüzde 7’si banka ya da kredi kartı kullanmıyor.

Amazon’un banka kartı dahi olmayan son kullanıcılara yönelik bu hamlelerinin Türkiye pazarında bir örnek teşkil edip etmeyeceğini ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Ödeme sistemleri ile ilgili bir sonra ki yazım Amazon Pay ile Hepsiburada’nın 2016’da duyurduğu hepsipay ödeme sistemlerinin karşılaştırılması olacak.

Kaynak: Techcrunch, CNN, TheVerge

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.