Yakın Gelecek Yazı Dizisi – 2 Mayıs 2017

Bugün kişisel olarak takip ettiğim yakın gelecekte ve gelecekte bizi nelerin beklediğine dair konuları derleyip özet olarak paylaşacağım yazı dizisine başlıyorum. Her 2 hafta’da bir fırsat buldukça yeni yazılar paylaşmayı planlıyorum. Bu hafta Yapay Zeka, Sağlık ve Uzay konuları ile ilgili en popüler gelişmeleri yazdım. (:

YAPAY ZEKA

Daha önce blogumda paylaştığım Elon Musk Beyinleri Bilgisayara Bağlayacak yazımda detaylı olarak NeuraLink hakkında bilgi vermiştim. Detaylı bilgi edinmek isteyenler link üzerinden yazıma ulaşabilirler.

Özet geçmek gerekirse, Elon Musk, eninde sonunda, Yapay Zeka’nın bir gün bizi geçeceğinden korkuyor. Bu gerçekleştiğinde, insanların büyük olasılıkla ikinci sınıf vatandaş (ya da köle, hatta daha kötüsü) haline geleceklerini iddia ediyor. Bu durumun önüne geçebilmek için geliştirilen teknoloji sayesinde sinirsel bağ ile elektronlar beynin içine yerleştirilebilecek ve bu sayede insanlar kendi düşüncelerini bilgisayara indirebilecek veya bilgisayarlarından tekrar beyinlerine yükleyebilecekler.

 

SAĞLIK

Araştırmalar, çeşitli kanserlerin % 40’ının tamamen önlenebilir olduğunu gösteriyor.

Bilim adamları, kanserlerin % 60’ına rastgele DNA mutasyonlarının neden olduğunu ve bu kanserlerin tamamen kaçınılmaz olduğunu ileri süren yeni araştırmalar yayınladılar. Bununla birlikte diğer %40’lık dilim içinse, diyet, egzersiz ve diğer çevresel faktörlerin etkili olduğunu ve bu nedenle %40’lık dilimde kanserlerin önlenebileceğini belirtiyorlar.

 

UZAY

SpaceX, ilk kez kullanılan bir Falcon 9 roket güçlendiricisini başarıyla fırlattıktan sonra tekrar yere indirdi. SpaceX’in roket sistemi dünyadaki en ekonomik sistem olmaya devam ediyor, yeniden kullanılabilirlik teknolojisi sayesinde roketlerin fırlatılması başına 18 milyon dolardan fazla gelir sağlıyor. Bu gelişme gerçekten çok önemli çünkü bu sayede artık roketler %75 daha ucuza mal ediliyor olacak ve bu da uzay turizminin yakın gelecekte diğer şirketlerin de ortaya çıkmasıyla oldukça artacağını gösteriyor. Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme planıyla doğru orantılı olarak 2050’li yıllarda Mars’a 80.000 insanın taşınması bekleniyor. Uzay çağı başlasın (:

 

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.